در تهران داره کیس اقلیت مذهی مندایان (صبی ها) میفروشه به قیمت بیش از ۳۰ میلیون تومان

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _در تهران داره کیس اقلیت مذهی مندایان (صبی ها) میفروشه به قیمت بیش از ۳۰ میلیون تومان

هرچند وقت یکبار میبینم فردی به ما پیام میده و میگه من کیسی خریداری کردم که موضوع اصلی اون مندایان است وقتی میپرسم کجا زندگی میکنید میگن مثلا کرج ! اصفهان

بنده تا جایی ک خبر دارم این اقلیت مذهبی در خوزستان و عراض ساکن بودن و بعد ها به کشور های امریکا. استرالیا.المان مهاجرت کردند اما چون برای مراسم های دینی باید کنار اب روان باشند به ناچار درخوزستان زندگی میکنند .

زندگی به سبک ۲۰۰۰ سال پیش در کنار رود روان  (کارون)

صابئین مندایی

صابئین مندایی یکی از اقلیت‌های مذهبی در ایران به شمار می‌روند. این افراد بر دین حضرت آدم هستند و به یحیی پیامبر ارادت ویژه‌ای دارند. غسل تعمید یکی از ارکان اصلی دین صابئین مندایی به شمار می‌رود. هر ساله در روزهای خاصی مندائیان ایران در کرانه‌های کارون گرد هم می‌آیند و با آئین‌های ویژه غسل تعمید به جای می‌آورند. تماشای این مراسم یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های گردشگری نُمادیک و فرهنگی در خوزستان  به شمار می‌آید.

پیشینه

صابئین مندایی به حضرت آدم، نخستین انسان روی زمین باور دارند و پیامبران الهی از حضرت آدم تا حضرت یحیی برای این فرقه بسیار محترم و مقدس هستند. یحیی فردی بود که مسیح را غسل تعمید داد. از این رو غسل تعمید یکی از اصول اولیه آئین مندائی به شمار می‌رود. صابئین مندایی به قداست، اصالت و پاکی آب روان اعتقاد دارند و بسیاری از مناسک آئین مندائی با کمک آب و در ارتباط مستقیم با آن انجام می‌شود.

از آنجایی که غسل تعمید از اساسی‌ترین بخش‌های آئین صابئین مندایی به شمار می‌رود، آن‌ها در کنار رودها سکونت دارند. مندائیان ایران را که حدود ۲۵ هزار نفر تخمین زده می‌شوند، می‌توان در کنار کارون مشاهده کرد. در عراق آن‌ها در اطراف دجله و فرات ساکن شده‌اند. صابئین مندایی در هر یکشنبه باید غسل تعمید به جای آورند. همچنین در چهار عید مخصوص مندائی‌ها مراسم غسل تعمید برگزار می‌کنند. در سی و یکمین روز تولد فرزند نیز والدینش برای او مراسم غسل تعمید ترتیب می دهند.

هشدارها و حذرها

۱  – صابئین مندایی جز با هم‌کیشان خود ازدواج نمی‌کنند. بنابراین پیشنهاد ازدواج ندهید و انتظار دادن چنین پیشنهادی به خودتان را نیز نداشته باشید.

۲- صابئین مندایی به عضوگیری و تبلیغ برای پیوستن به دینشان اعتقاد ندارند و اساسا این دین فقط از طریق ارث به افراد منتقل می‌شود. بنابراین تقاضای تشرف به آئین آنها را نداشته باشید.

۳- صابئین مندایی نسبت به جزئیات فرهنگی و اعتقادی خود بسیار مقید هستتند. بنابراین در هنگام حضور در مراسمشان لازم است در کمال احترام به عقاید آنها حاضر شوید و از زیر سوال بردن یا مسخره کردن خودداری کنید.

۴- حضور در مراسم صابئین مندایی و همچنین عکاسی کردن از آن‌ها به شرط رعایت حریم شخصی و احترام و همچنین استفاده نکردن از سه پایه ایراد ندارد.

۵- صابئین مندایی در خوراک محدودیت‌های مذهبی دارند و بعضی خوردنی‌ها برایشان مجاز نیست. بنابراین خوراکی به آن‌ها تعارف نکنید.

مکان برگزاری آئین صابئین مندایی؟

صابئین مندایی ۱۸۰۰ سال است که در ایران سکونت دارند. آن‌ها را می‌توان در خوزستان مشاهده کرد. در شهرهای اهواز، آبادان، هویزه و سوسنگرد بیشترین تعداد مندائی‌ها زندگی می‌کنند. آ‌نها در ساحل کارون به انجام فرایض دینی خود می‌پردازند. یکشنبه‌ها می‌توانید صابئین مندایی را در کنار کارون – در حد فاصل پل پنجم و پل غدیر و گاهی زیر پل غدیر- ببینید که در حال غسل تعمید و انجام واجبات دینشان هستند.

سکوی عبادت ایشان از سوی شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در این محدوده از کارون ساخته شده. مندائی‌ها را صبح‌ها می‌توان روی سکوی عبادت مشاهده کرد که در حال وضوگرفتن برای به جای آوردن نماز مخصوص خودشان هستند. آن‌ها روزانه ۵ نوبت نماز دارند و پیش از هر نمازی به شیوه خودشان در سکوی عبادت می ایستند و در کارون وضو می‌گیرند. تماشای مرام آئینی صابئین مندایی یکی از جاذبه‌های هیجان‌انگیز و متفات گردشگری خوزستان به شمار می‌آید.

هشدار : با زندگی خودتان بازی نکنید کیس مندایان قابل خریداری نیست و از طریق انجمن در خارج کشور شماره عضویت شما استعلام میشه و مندی جایی نیست که شما یا افرادی که این کیس برای شما اماده میکنن اهل رشوه باشند مندایان هرکاری بکنن روی مساعل دینی و اعتقادی خود پایبند هستن و فکر نکنید میتوانید با رشوه این عضویت خریداری کنید .