آیت الله علوی بروجردی: برخی اوقات ظلم، لباس عدالت می‌پوشد و عدالت هم در لباس ظلم دیده می‌شود

کانون نواندیشی دینی مدارا_شفقنا- آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد:انسان باید بفهمد که حق و عدل کجاست و ظلم کجاست؟ چرا که برخی از اوقات، لباس اینها عوض می‌شود و ظلم، لباس عدالت را می‌پوشد و عدالت هم در لباس ظلم  دیده می‌شود.

به گزارش شفقنا، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با اشاره به دعای مکارم الاخلاق امام سجاد(ع) که فرمود: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ مَتِّعْنِی بِهُدًى صَالِحٍ لَا أَسْتَبْدِلُ بِهِ، وَ طَرِیقَهِ حَقٍّ لَا أَزِیغُ عَنْهَا، وَ نِیَّهِ رُشْدٍ لَا أَشُکُّ فِیهَا خدایا! بر محمد و دودمانش درود فرست، و مرا از هدایتى در خور، که جز آن را نجویم، و از آیین و راه درستى، که جز آن را نپویم، و از نیتى رشدیابنده و استوار، که در آن تردید نورزم، برخوردار فرما.» اظهار داشت: این مقطع دعای امام علیه السلام ، دعای بسیار حساسی است که از خداوند متعال استعانت می‌کنند که راه و سبیل حق، و آن راهی که مرضی رضای اوست، به انسان ارائه شود. ارائه دادنِ راه، هم به این نیست که هر کدام از افراد مستقیماً از ناحیه خداوند مورد خطاب واقع شوند؛ بلکه مراد این است که فهمی و ادراکی به انسان داده شود که از روی قرائن و ادله بتواند بفهمد که طریق حق کدام است و آن را تشخیص بدهد. لذا اینکه امام درخواست می‌کند که خدایا این طریقه حق را به من عنایت کن و به من توفیق بده که بتوانم تشخیص بدهم، نشان از این است که این موضوع، خیلی مسئله مهمی است؛ یعنی انسان باید بفهمد که حق و عدل کجاست و ظلم کجاست؟ چرا که برخی از اوقات، لباس اینها عوض می‌شود و ظلم، لباس عدالت را می‌پوشد و عدالت هم در لباس ظلم  دیده می‌شود.

 

لزوم شناخت و تشخیص حق

امیرالمومنین علیه السلام در کنار فرات در حال وضو گرفتن بودند که یک فردی که در جنگ صفین بود کنار ایشان آمد و وضو گرفت. حضرت به او فرمودند: کمی دست و صورتت را جلو بیاور که پسماند آب وضوی تو در خود نهر ریخته شود. او پرسید که چرا؟ امام فرمودند: این کار تو اسراف است و همه باید از این آب استفاده ‌کنند؛ ولی این شخص که درک و شعوری چندانی نداشت، رو به امیرالمومنین علیه السلام کرد و گفت: آیا این همه خون از مسلمانان می‌ریزید اسراف نیست و این چهار قطره آبی که من بر روی زمین می‌ریزم، اسراف است؟ در نظر او، علی علیه السلاملباس ظلم و تعدی را بر خودش پوشانده بود؛ در حالی که «علی مع الحق و الحق مع علی» و حتی آنها در کتاب‌های خودشان هم به این مطلب اعتراف کردند؛ ولی چرا آن را ادراک نکردند؛ آیا ما ملتزم به مسلک صاحب کفایه شویم که در این موارد، خدا خودش نخواسته و آنها قابلیت نداشتند و لذا حق را نفهمیدند یا خیر؟

 

اهمیت تشخیص حق

بنابراین، تشخیص حق مسئله بسیار مهمی است و گاهی، یک انسان خیلی تلاش می‌کند و وقت می‌گذارد اما تازه بعد از سالیان دراز می‌فهمد که مسیرش خطا بوده است؛ مثلا در ذهنش چنین بوده که کار ما درست است و مسیر ما صحیح است و کارهای ما برای رضای خدا است؛ اما در واقع، این مسیر، مسیری است که هر چقدر همت بیشتری می‌کند از خدا دورتر می‌شود و لذا، اینجا گردنه خطرناکی است و امام در همین مورد، این معنا را از خداوند مسئلت دارد که آن راه صحیحی را به من نشان بده که من از آن انحراف پیدا نکنم.

 

تغییر مسیر زندگی به دلیل نشناختن مسیر درست

برخی افراد در زندگی، ده‌ها بار راه خود را عوض می‌کنند و از این شاخه به آن شاخه می‌پرند، و گاهی دنبال پول هستند و گاهی، دنبال مقام هستند و برخی هم از لحاظ اعتقادی متزلزل هستند و گاهی به این سمت می‌آیند و گاهی به آن سمت می‌روند. امام سجاد علیه السلام از خداوند درخواست می‌کند که من را در میان افراد متزلزل قرار نده و من را جزو آن کسانی قرار نده که گمراه شدند و دنبال حق، به گمراهی افتادند، بلکه این راه را به طور اساسی به من نشان بده و مسیر درست را از اول به من نشان بده.

 

در تاریخ ببینید، واقعا کسانی در مقابل سیدالشهدا علیه السلام قربت الی الله برای جنگیدن با ایشان آمده بودند؛ و در مقاتل نوشته‌اند که کسانی هم که اسلحه برای جنگیدن نداشت، آمده بودند و عده‌ای هم برای یک سبد خرما آمده بودند و کسانی هم بودند که از روی اعتقاد آمده بودند: «کلّ یتقربون الی الله بدمه». این تعبییری است که خود اینها دارند. پس چه اتفاقی افتاده بود که انسان، طریق حق را در کنار یزید مشروب خوار و سگ باز پیدا می‌کند و در مقابله با پسر علی و فاطمه زهرا می‌ایستد و امروز هم این رشته ادامه دارد.

 

ظهور داعش و تشخیص غلط حقانیت

یکی از مصیبت‌های روزگار ما، همین داعش و القاعده است. ما دلمان می‌خواهد این گونه بگوییم که اینها برای کار خود پول می‌گیرند اما چنین نیست؛ بلکه در اروپا، برخی از دخترها و پسرها با اعتقاد می‌آیند و مرزها را با همه خطرات درمی‌نوردند تا بیایند و کنار اینها بجنگند و حتی به کمر خودشان مواد انفجاری ببندد و خودشان را و عده‌ای زن و بچه بیگناه را بکشند و از این راه، تقرب الی الله پیدا کند و همه صحبت آنها هم صحبت خدا و حق است. آنها می گویند که ما درست می‌گوییم و ما برای خدا مجاهده می‌کنیم. بنابراین، ما امروز گرفتاریم، همانطور که در زمان امیرالمومنین علیه السلام ، این قضیه خیلی روشن بود و مخصوصا در دوران فاطمه زهرا علیها السلام این قضیه خودش را نشان داد و یک عده می‌دانستند که حق کجاست اما ظلم کردند.