تاثیر تحریم‌ها بر صادرات دستگاه درمان سرطان ساخت ایران

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _یک کمپانی تولید دستگاه درمان سرطان که در ایران فعال است اما به دلیل تحریم های اقتصادی چند سال است که خریداران خارجی خود را از دست داده است.

استانبول/خبرگزاری آناتولی

فرید نجات بخش، مدیر عامل کمپانی بهیار صنعت سپاهان که دانش تولید دستگاه شتاپ دهنده خطی درمان سرطان را در اختیار دارد، تحریم ها علیه ایران را ظالمانه عنوان کرد و افزود: تا پیش از آغاز تحریم ها ما به کشورهای منطقه همچون سوریه و عراق صادرات داشتیم اما از سال ۲۰۰۹ و مشکلات نقل و انتقال پول نتوانستیم تولیدات خود را صادر کنیم.

به گفته مدیر عامل کمپانی به‌یار، این شرکت ۳۰ نوع تجهیزات مختلف پزشکی تولید می کند، وی درباره شرایط به وجود آمده پس از تحریم‌ها نیز گفت: درست است که در شرایط تحریم کارخانه های ما تحت تاثیر قرار می گیرند و بسیاری با بیکاری روبهرو می شوند اما ما تنها حدود ۱۵ درصد مواد اولیه خود را وارد می کنیم که تحت تاثیر افزایش دلار قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه با بالا رفتن قیمت ارز بیمارستان ها و مراکز درمانی گرایش به خرید محصولات ساخت ایران دارند اظهار داشت: دستگاهی که ما میسازیم یک میلیون و دویست هزار یورو قیمت دارد که مشابه خارجی آن حدود دو و نیم میلیون یورو است

شرکت بهیار صنعت سپاهان در شهرک علم و فن آوری شهر اصفهان واقع است. بنابر گفته محمد ابطحی، مدیر شهرک علم و فن آوری اصفهان این شهرک ۲ تا ۵ سپتامبر میزبان کنفرانس جهانی IASP است که سال گذشته در استانبول برگزار شد. تا کنون ۱۵ نفر از ۴ پارک علم و فن آوری ترکیه ای برای حضور در این کنفرانس ثبت نام کرده اند.

گفتنی است، تحریم ها علیه ایران از سوی آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل که دو سال پیش با برجام لغو شد نتوانست مشکلات مالی و نقل و انتقال بانکی را برای ایرانیان حل کند. اخیرا هم با خروج آمریکا از برجام و افزایش قیمت دلار در ایران صنایع مختلف برای تهیه مواد اولیه و نحوه صادرات با مشکلات روبرو شدند.