گردشگران ۲.۵ میلیارد دلار برای خوردن غذاهای خوشمزه ترکیه هزینه کردند

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _گردشگران خارجی در شش ماهه نخست سال جاری ۲.۵ میلیارد دلار برای خوردن غذاهای خوشمزه و نوشیدنی‌های لذیذ ترکیه هزینه کردند.

آنکارا/عایشه نور ساغلام/خبرگزاری آناتولی

بر اساس داده‌های مرکز آمار ترکیه (TÜİK)، بیش از ۱۶ میلیون گردشگر خارجی در شش ماهه اول سال جاری از ترکیه بازدید کرده اند؛ همچنین ۱۸.۹ میلیون ترک تباری که در خارج از کشور زندگی می کنند نیز از مرزها ورود و خروج کرده اند.

گردشگران در این دوره ۱۱.۵ میلیارد دلار پول در ترکیه خرج کرده اند که ۹.۴ میلیارد دلار آن راگردشگران خارجی و ۲.۱ میلیون دلار آن را ترک تبارانی که در خارج از کشور زندگی می کنند خرج کرده اند. بر اساس این داده ها گردشگران خارجی ۲ میلیارد و ۴۹۱ میلون دلار برای خوردن و آشامیدن در ترکیه مصرف کردند.

حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار از هزینه هایی که گردشگران در ترکیه انجام داده اند برای مصارف شخصی و ۲ میلیارد دلار آن نیز صرف هزینه های تور شده است.

آنها بیشترین هزینه را در زمینه خوردن و آشامیدن غذاهای ترکیه انجام داده اند.

همچنین گردشگران یک میلیارد و ۷۳۵ میلیون دلار هزینه حمل و نقل بین المللی و یک میلیارد و ۴۱۳ میلیون دلار برای اقامت و همچنین در مجموع ۴۴۰ میلیون دلار برای سلامت و درمان در ترکیه پول خرج کرده اند.

همچنین گردشگران یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار برای خرید کفش و پوشاک در ترکیه صرف کرده اند. از دیگر هزینه می توان به خرید گلیم و قالی به ارزش ۴۱۴ میلیون دلار اشاره کرد.