قلعه ۲۷۰۰ ساله وان در شرق ترکیه، گردشگران را مسحور می‌کند

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _قلعه وان در شرق ترکیه که با یک شاهکار معماری و پیشینه تاریخی ۲۷۰۰ ساله به عنوان میراث جهانی در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، مورد توجه گسترده گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد.

وان/ جمال آشان/ خبرگزاری آناتولی

قلعه وان در کنار ساحل دریاچه وان در شرق ترکیه بین سال‌های ۸۲۵-۸۴۰ پیش از میلاد به دستور ساردوری اول پادشاه اورارتو ساخته شده است. هزاران گردشگر داخلی و خارجی هنگام بازدید از این قلعه با شکوه بر روی زمینی به مساحت ۲۰۰ متری به فرصت تماشای تعداد زیادی آثار باقی مانده از سلطنتی ۲۵۰ ساله اورارتود دست می یابند.

کتیبه ها، مقبره های سنگی، معابد، حصارها، مساجد و سایر آثار کشف شده در چارچوب حفاری باستانشناسان در محوطه این قلعه، ۲۷۰۰ سال قدمت دارند.

بازدید کنندگان این شاهکار معماری که ۱۰۰ متر ارتفاع و ۱۳۴۵ متر طول دارد، می توانند با چشم انداز بی نظیر دریاچه وان، غروب خورشید را تماشا کنند.

مظفر آق‌توغ، رئیس اداره فرهنگ و گردشگری وان به خبرنگار آناتولی اعلام کرد: قلعه وان یک اثر تاریخی با قدمت هزاران ساله است که از پادشاهی اورارتو تاکنون از تعداد زیادی تمدن میزبانی کرده است.

وی افزود: قلعه وان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری استان وان به شمار می رود. این قلعه دو سال پیش وارد فهرست موقت میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) شد.