میناکاری؛ هنر ۵ هزار ساله ایرانی تحت تاثیر مشکلات اقتصادی

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _میناکاری، هنر ۵ هزار ساله ایرانی که کانون آن اصفهان است این روزها همچون دیگر صنایع دستی تحت تاثیر مشکلات اقتصادی قرار گرفته است.

اصفهان/ خبرگزاری اناتولی

به گزارش خبرنگار آناتولی، مغازه های مختلفی صنایع دستی همچون منبت کاری، قلم زنی، پارچه های قلم کار، فرش و نقره کاری در سرتاسر بازار سنتی در میدان نقش جهان قرار دارند. اما صنعتی که در این میان بسیار چشم نواز و ارزشمند است ظروفی با طرح و نقش آبی لاجوردی به نام میناکاری است. این هنر در ماه های اخیر تحت تاثیر مشکلات اقتصادی، تحریم و افزایش قیمت دلار با رکود روبرو شده است.

کارگاه های میناکاری اصفهان اغلب در کوچه پسکوچه های پشت میدان نقش جهان که بخشی از یک مجموعه تاریخی اصفهان به شمار می رود، موقعیت دارند و زنان هنرمند بسیاری در آنجا مشغول به کار هستند.

لیلا کریمی ۱۲ ساله که به منقش کردن میناکاری در مغازه برادرش در میدان نقش جهان بازار سنتی اصفهان کار می‌کند، به خبرنگار آناتولی گفت: “مینا کاری قدمت پنج هزار ساله دارد. به دلیل استفاده از رنگ آبی لاجوردی که نشان دهنده پهنه آسمان است، به آن مینا کاری می گویند. ظروفی که مینا کاری روی آن صورت می گیرد از مس ساخته می شود، روی آن لعاب سفید قرار می گیرد و بعد هنرمند با قلم مو طرح های ظریف می کشد. بعد از پایان کار ظروف در کوره قرار می گیرند تا رنگشان پخته شود”.

-تورلیدرها اجازه نمی دهند توریست ها در محله ها بگردند

کریمی درباره فروش و بازار این هنر دستی می گوید: “این روزها و در چند ماه اخیر بازار فروش اجناس ما هم مثل دیگر اصناف راکد است. قیمت‌ها بالا رفته است. با اینکه مس تولید ایران است اما با بالا رفتن قیمت دلار، قیمت آن هم افزایش یافته است. با این حال بیشترین مشتریان ما می توانند توریست های خارجی باشند اما متاسفانه لیدرها اجازه نمی دهند توریست ها در محله ها بگردند و از تولید کننده با قیمت پایین تر خرید کنند که صنایع دستی را تحت تاثیر قرار می دهد”.

صفیه نریمانی ۳۱ ساله هم به همراه همسرش کارگاه و فروشگاه مینا کاری دارند و ۱۰ سال است در این زمینه فعالیت می کنند. این خانواده اصفهانی حال به دیگران هم این هنر را آموزش می‌دهد.

خانم صفیه می گوید: “جوانان اصفهانی هنوز به این هنر دستی علاقه دارند اما بیشتر برای یادگیری یک هنر و کسب درآمد است تا حفاظت از میراث فرهنگی. جوانان اصفهانی برای اینکه بتوانند شغلی برای خود فراهم کنند به یادگیری این هنر رو می آورند”.

وی توضیح کرد: “رونق کار ما هم همچون دیگر مشاغل از بین رفته است. رنگ‌ها از آلمان وارد شده و قیمت آن حدود ۳ برابر افزایش یافته است. مشتری های ما هم بیشتر سازمان‌ها و ادارات هستند که آنها هم تحت تاثیر شرایط اقتصادی قرار گرفته و علاقه کمتر به خرید دارند”.