زیبایی‌های طبیعی و تاریخی جنوب بوسنی وهرزگوین

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _مناطق جنوبی بوسنی و هرزگوین با زیبایی های طبیعی و تاریخی خود، مقصد گردشگرانی از چهار گوشه جهان است.

موستار/لیژلا بروگرادلیجا/خبرگزاری آناتولی

شهرهای موستار، بلاگاژ، پوجیتلی و کراویسه در جنوب بوسنی و هرزگوین با غنای فرهنگی و تاریخی، طبیعت بکر و زیبایی های چشم اندازشان، چشم به راه مسافران و گردشگران است.

این شهرها که در یک منطقه و کنار یکدیگر قرار دارند، مقصد جدید گردشگران ورودی به این کشور است. شهر موستار در کنار زیبایی های طبیعی اش، خاطرات غم انگیر جنگ بوسنی(در سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۵) را نیز به ذهن تداعی می کند.

-پل مشهور موستار

پل مشهور موستار که در سال ۱۵۶۶ توسط معمار خیرالدین، شاگرد معمار سینان ساخته شده در این شهر قرار دارد. موستار همچنین با رودخانه سبز زمردی «نرتوا» گردشگران را انگشت به دهان می گذارد. این پل که ۲۴ متر ارتفاع و ۳۰ متر طول دارد در جنگ بوسنی توسط نیروهای کروات تخریب و مجددا در سال ۲۰۰۴ بازسازی شد.

با گذر از کوچه های باریک بازار تاریخی عثمانی به این پل می رسید که مانند یک تونل زمان گذشته و حال این منطقه را به هم پیوند می دهد. پرش از پل نیز که به عنوان قدیمترین سنت آن شناخته می شود از جمله تفریحاتی است که گردشگران آن را مشاهده می کنند.

-شهر بلاگاژ

شهر بلاگاژ در ۱۵ کیلومتری موستار که به عنوان مامن صلح و آرامش شناخته می شود، میزبان تکیه هایی است که دراویش آناتولی قبل از عثمانی ساخته اند. رود بونا و اطراف آن در بلاگاژ نیز مناظر طبیعی منحصر به فرد و چشم اندازی را داراست. تکیه بالگاژ که به نان تکیه آلپرن نیز شناخته می شود حدود ۶۰۰ سال پیش توسط دراویش تُرک ساخته شده است.

-روستای تاریخی عثمانی «پوجیتلی»

روستای تاریخی عثمانی به نام «پوجیتلی» نیز با خانه های سنگی خود در نزدیکی بالگاژ قرار دارد. این روستا با چشم انداز رود نرتوا در قرن ۱۵ میلادی ساخته شده است. در این روستای سنگی مسجد شیشمان ابراهیم پاشا، برج ساعت، قلعه، مدرسه و حمام تاریخی قرار دارد که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

-آبشار کراویسه

آبشار کراویسه، در ۴۰ کیلومتری موستار قرار دارد یکی دیگر از گوشه های بهشتی بوسنی و هرزگووین است. کراویسه با درختان سر سبز و سر به به فلک کشیده خود، منظره بی نظیری را مقابل چشمان گردشگران می آفریند. گردشگران در فصل بهار و تابستان از چهار گوشه جهان برای شنا در این آبشار و کشف زیبایی های طبیعی اطراف آن و در زمستان نیز برای دور شدن از هیاهوی شهر به کراویسه می آیند.