استودیوی هنرمندمنتقد چینی ‘بدون هشدار قبلی’ خراب شد

کانون فرهنگی هنری خنیاء_آی وی‌وی، هنرمند چینی مخالف دولت می‌گوید که مسئولان دولتی کارگاه هنری او را در شهر پکن، خراب کردند.

این هنرمند روز شنبه چهارم ژوئیه در صفحه اینستاگرامش مراحل تخریب کارگاه خود را که یک کارخانه قدیمی در پکن بود، در چند ویدئو منتشر کرد و اعلام کرد که هیچ اخطاری به او داده نشده بود.

یک کارگاه دیگر او در سال ۲۰۱۱ میلادی در شهر شانگهای تخریب شده بود. آن زمان هم او گفته بود که هشداری در این رابطه دریافت نکرده است.

هنرمند شصت ساله از منتقدان سرسخت حکومت چین است و از سال ۲۰۱۵ که چین را ترک کرده است در آلمان زندگی می‌کند.

آقای آی در صفحه اینستاگرامش با کارگاهی که تا سال ۲۰۰۶ میلادی در آن کار می‌کرده، خداحافظی کرد و نوشت: “بدرود”.

گانگ رای، یکی از دستیاران او به خبرگزاری فرانسه گفت که قرارداد اجاره این ساختمان سال گذشته به پایان رسیده بوده اما به دلیل حجم زیاد کار جا به جایی دراین مدت زمانی امکان‌پذیر نبوده است.

او گفت که برای تخلیه ساختمان نیاز به زمان داشته‌اند و از قبل هیچ هشداری به آنها داده نشده که چه زمانی عملیات تخریب شروع خواهد شد.

آی وی‌وی، پسر یکی از مشهورترین شاعران چین و هنرمندی که استادیوم لانه پرنده را برای المپیک ۲۰۰۸ پکن طراحی کرده بود، از هنرمندان سرشناس چین است که به دلیل انتقادهایش از حکومت چین مجبور به ترک این کشور شده است.

دولت چین در روز سوم آوریل ۲۰۱۱ پیش از پرواز به هنگ کنگ دستگیر شد اما پس از چند ماه بر اثر فشارهای بین المللی آزاد شد اما برای سال‌های اجازه خروج از چین را نداشت تا اینکه در سال ۲۰۱۵ پس از خروج از چین به برلین نقل مکان کرد.