“مأنوس همچون غریب” • نمایشگاهی از آثار مسعود سعدالدین

آهاد_نمایشگاه نقاشی “مأنوس همچون غریب” از مسعود سعدالدین هم اکنون در موزه‌ای در شهر بن آلمان برپاست. سعدالدین، یکی از موفق‌ترین نقاشان ایرانی در آلمان برنده “جایزه هنری راین” در این کشور است.

موضوع آثار سعدالدین در تازه‌ترین نمایشگاه او “انسان” است و اثرى که از او بر جاى می‌ماند. آقای سعدالدین پیش از این در مصاحبه‌ای گفته بود: «تلاش دارم در کارم حس و حال خاصى از وضعیت انسانى را به نمایش بگذارم. عناصر کار باید فضاى کلى اثر و بیان نهفته در آن را تقویت کنند. خود افراد رفتارى نسبتا عادى و ساده دارند. با این وجود پروسه نقاشى موجب حسى در کار می‌شود که در آن با واقعیتى دیگر روبه‌رو هستیم.»

در آثار سعدالدین، گاهی حتی تصویر یک “انسان” در حکم یک “نشانه” ظاهر می‌شود. مسعود سعدالدین در کار پی‌ریزی یک “زبان” است، زبانی که نظام نشانه‌ای را در ذات خود حمل می‌کند. او در آثارش از این نظام نشانه‌ای برای بیان اندیشه‌ها و دیدگاه‌هایش استفاده می‌کند. احمدرضا دالوند، در نقدی که بر آثار سعدالدین داشته، معتقد است، برای شناخت آثار او باید به مطالعه “زندگی نشانه‌ها” در دل “زندگی اجتماعی” پرداخت.

احمدرضا دالوند، منتقد هنری می‌گوید: «مسعود سعدالدین در چارچوب یک فرهنگ خاص حرکت نمی‌کند که بخواهد آن فرهنگ را در سطح بالاتر یا پائین‌تر قرار دهد. هر چند که سوغات از فرنگ آورده‌اش با لایه‌ای از مظاهر و نمادهای اروپایی پوشانده شده است اما نمادها و نشانه‌های ظاهری آثار او به خودی خود نه آلمانی هستند و نه ایرانی و نه به جای دیگری تعلق دارند.»