هجوم شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _تعداد شرکت‌های خارجی تاسیس شده در ترکیه نسبت به سال گذشته ۱۰۳.۷ در صد افزایش یافت و به ۵ هزار و ۷۸۲ رسید.

آنکارا/ عایشه بوجو‌اغلو بودور/ خبرگزاری آناتولی

به گزارش خبرنگار آناتولی به نقل از داده‌های اتحادیه اتاق ها و بورس های ترکیه (TOBB) شمار شرکت‌های خارجی تاسیس شده در کشور در شش ماه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۱۰۳.۷ در صد افزایش یاف و به ۵ هزار و ۷۸۲ رسید.

بر اساس این داده‌ها امسال در نیمه اول سال جاری در ترکیه ۵۷۸۲ شرکت با سرمایه‌گذاری خارجی به ترتیب ۵۰۸ شرکت سهامی و ۵ هزار و ۲۰۲ شرکت مسئولیت محدود تاسیس شده است. این درحالی است که در سال گذشته این رقم ۲ هزار و ۸۳۸ شرکت خارجی بود.

همچنین بیشتر شرکت‌های سهامی به ترتیب در شهر‌های استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا و بورسا تاسیس شده است.

شرکت‌های مذکور در استانبول به ملغ ۱۳۲ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۵۳۵ لیر، به آنکارا ۱۱ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۴۹۷ لیر، به ازمیر ۶ میلیون و ۱۷۱ هزار و ۵۰۰ لیر، به آنتالیا ۲ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۹۵۰ لیر و بورسا ۳ میلیون و ۶۴۰ هزار لیر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

همچنین در شش ماه اول سال جاری ۶۶ شرکت با مسئولیت محدود تاسیس شده است. در استانبول ۳ هزار و ۱۵۱، در مرسین ۲۷۶ ، در غازی عنتب ۲۷۳ ، در حاتای ۲۳۶ و در بورسا ۲۷۱ شرکت با مسئولیت محدود تاسیس شده است. این شرکت‌ها همچنین در استانبول ۵۹۴ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۶۰۰ لیر، به مرسین ۵۲ میلیون و ۷۶۱ هزار لیر، به غازی عنتب ۷۸ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۹۰۰ لیر، به حتای ۷۰ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۵۰۰ لیر و به بورسا نیز ۳۹ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۲۵۰ لیر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

– سرمایه شرکت‌های تاسیس شده

در مدت مذکور، میزان سرمایه‌گذاری و مشارکت شرکت‌های خارجی با شرکت‌های ترک، ۱۷۴ میلیون و ۴۸۰ هزار و ۹۸۱ لیر توسط شرکت‌های سهامی و یک میلیارد و ۷۳ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۵۰۰ لیر توسط شرکت‌های با مسئولیت محدود بوده است.

بر این اساس شرکت‌های سهامی خارجی ۷۲.۶۶ درصد و شرکت‌های با مسئولیت محدود ۸۰.۱۳ درصد از سهم تاسیس شرکت‌های جدید در ترکیه در این مدت را به خود اختصاص داده‌اند.

در ۶ ماهه نخست سال جاری سرمایه‌گذاران ایرانی با تاسیس ۴۵ شرکت سهامی در صدر شرکت‌های با منشا خارجی در ترکیه بوده‌اند. سرمایه‌گذاران ایرانی را شهروندان عربستان سعودی و آلمان به ترتیب با ۳۱ و ۲۱ شرکت سهامی تعقیب می‌کنند و همچنین سرمایه‌گذاران هلند و آذربایجان نیز هر کدام با ۲۰ شرکت در رده‌های بعدی قرار دارند.

از سوی دیگر در همین مدت شهروندان هلندی با مجموع سرمایه‌ای به میزان ۲۳ میلیون و ۷۲۷ هزار لیر بیشترین رقم سرمایه‌گذاری در ترکیه در بخش تاسیس شرکت‌های سهامی را به خود اختصاص داده‌اند. سرمایه‌گذاران آلمانی با رقم ۱۵ میلیون و ۲۸۲ هزار و ۵۰۰ لیر، انگلیسی‌ها با ۹ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۴۳۵ لیر، شهروندان عربستان سعودی با رقم ۶ میلیون و ۸۰۷ هزار و ۹۰۰ لیر و ایرانی‌ها با ۴ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۱۲۵ لیر در رده‌های بعدی هستند.

در همین مدت شهروندان سوری با تاسیس ۷۳۳ شرکت با مسئولیت محدود در صدر اتباع خارجی قرار دارند که در ترکیه شرکت‌ تاسیس کرده‌اند. سرمایه‌گذاران سوریه را شهروندان عربستان سعودی با ۵۵۱ شرکت، ایرانی‌ها با ۳۲۳ شرکت و اتباع عراق با ۱۱۸ شرکت تعقیب می‌کنند.

از نظر میزان سرمایه شرکت‌های تاسیس شده در این بازه زمانی نیز شهروندان عربستان سعودی با ۱۲۴ میلیون و ۵۰۵ هزار و ۵۵۰ لیر در رده نخست شرکت‌های تاسیس شده با عنوان مسئولیت محدود هستند. در همین مدت سوری‌ها ۱۱۸ میلیون و ۵۷۸ هزار و ۵۵۰ لیر، شهروندان امارات متحده عربی ۶۹ میلیون و ۲۲۵ هزار و ۱۵۰ لیر، ایرانی‌ها ۳۹ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۸۰۰ لیر و آذربایجانی‌ها ۲۹ میلیون و ۲۹۲ هزار و ۳۷۵ لیر در شرکت‌های با مسئولیت محدود سرمایه‌گذاری کرده‌اند.