عربستان سعودی به ایران چراغ سبز نشان داد

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _عربستان سعودی برای سرپرست و کادر دفتر حفاظت منافع ایران در این کشور روادید صادر کرد

عربستان سعودی برای سرپرست و کادر دفتر حفاظت منافع ایران در این کشور روادید صادر کرد.

به گزارش ایرنا وزارت خارجه عربستان برای «محمد علی‌بک» که در حال حاضر رئیس اداره عمان و یمن وزارت امور خارجه ایران است، ویزا صادر کرده است.

محمد علی‌بک عهده‌دار سرپرستی دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در جده خواهد شد.

ایرنا  این اقدام را «یک گام مثبت دیپلماتیک در روابط تهران-ریاض» ارزیابی کرد.

خبرگزاری ایرنا و سخنگوی وزارت خارجه ایران جزئیات بیشتری درباره وضعیت آینده دفتر حفاظت منافع ایران در عربستان سعودی بیان نکرده‌اند.

ناظران اعطای روادید به سرپرست دفتر حفاظت منافع ایران را یک گام مثبت دیپلماتیک در روابط تهران-ریاض ارزیابی کردند.

خبرگزاری ایسنا نیز خبر داد که قرار است دفتر حفاظت منافع ایران با حضور دیپلمات‌های ایرانی در آینده نزدیک در جده گشایش یابد.

پیش از این برخی از مقامات دو کشور درباره بهبود روابط ابراز امیدواری کرده‌اند.

این در حالیست که مجید تخت روانچی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور ایران، روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت که فشارهای عربستان سعودی علیه ایران پس از ریاست جمهوری دونالد ترامپ افزایش یافته است.

خبرگزاری رویترز نیز هفته گذشته خبر داده بود که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در تلاش است برای مقابله با ایران، ائتلافی سیاسی – امنیتی با حضور عربستان، امارات، قطر، بحرین، عمان، کویت، مصر و اردن تشکیل دهد.

گفتنی است، روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی دی ماه سال ۱۳۹۴ و در پی حمله گروهی به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد قطع شد و پس از آن نیز تنش ها در روابط دو کشور افزایش یافت.

پس از قطع روابط دو کشور، سفارتخانه‌های سوئیس در ایران و عربستان روز چهارشنبه  سوم آبان ۹۶ به عنوان حافظ منافع دو کشور تعیین شدند.