توضیحات وزارت خارجه آمریکا درباره حل اختلاف با ترکیه

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت‌وگوی تلفنی مولود چاووش‌اوغلو و مایک پمپئو وزرای خارجه ترکیه و آمریکا را گامی در راستای حل مساله کشیش آندرو برونسون ارزیابی کرد.

واشنگتن/خبرگزاری آناتولی

هیتر نوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره گفت‌وگوی تلفنی مولود چاووش‌اوغلو و مایک پمپئو اظهار داشت: “این گفت‌وگو، نشانه خوبی در روند حل مساله آندرو برونسون، کشیش آمریکایی است. انجام این گفتگو به‌هیچ وجه مضر نیست. ما به اهمیت دیالوگ ایمان داریم”.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا برای آزادی برونسون توافقی صورت گرفته است یا خیر، گفت: “اگر چنین توافقی شده بود که او اکنون باید در منزلش می بود.”

نوئرت افزود: “آمریکا تلاش زیادی را در این خصوص انجام داده است”. وی اما از ارائه توضیح درباره دیدار هیات‌های ترکیه و آمریکا که قرار است در واشنگتن انجام شود، خوداری کرد.

گفتنی است آندرو برونسون به اتهام جاسوسی و همکاری با گروه‌های تروریستی فتو و پ.ک.ک در ترکیه بازداشت و به ۳۵ سال زندان محکوم شده است. دادگاه ازمیر ترکیه سپس با توجه به وضعیت جسمانی وی حکم مذکور را به حبس خانگی تبدیل کرد.

-کیفرخواست برونسون

او در تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۶ به اتهام همکاری با دو گروه‌ تروریستی فتو و پ.ک.ک دستگیر شد. طبق کیفرخواست برکانت کاراکایا دادستان ازمیر، حمایت از دو گروه مذکور در پوشش فعالیت‌های دینی و ارتباط جهت تعیین استراتژی و همکاری داوطلبانه با آنها، علی‌رغم آگاهی نسبت به اهداف‌شان بخشی از اتهامات برانسون است.

او به تماس با اعضای بلندپایه فرقه فتو، استفاده از اسم رمز آنان و دیدار با بکر باز، امام خودخوانده آن در ازمیر و مراد صفا دستیارش و همچنین تانر کلیچ، رئیس دفتر سازمان عفو بین‌الملل در ترکیه، که به اتهام “همکاری با گروه‌های مسلح تروریستی” بازداشت شده، نیز متهم است. همچنین ۲۹۳ سیگنال تلفن همراه برونسون و بکر باز در دو نقطه بسیار نزدیک نسبت به هم در منطقه اژه ترکیه ثبت شده است.

براساس متن کیفرخواست برونسون، او طی پیامی برای یک سرباز آمریکایی ضمن ابراز تاسف از ناکامی کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ درترکیه گفته است:

«منتظر حوادثی تکان‌دهنده برای تُرک‌ها بودیم. شرایط لازم برای رجوع به عیسی فراهم شد. اقدام به کودتا یک شوک بود. شمار زیادی از تُرک‌ها همانند سابق به نظامیان اعتماد کردند، اما این بار خیلی دیر بود. یک حمله دیگر پس از کودتای ناکام. به گمانم پس از این، اوضاع بدتر هم می‌شود. در پایان ما پیروز خواهیم شد».