جاذبه های گردشگری شهر‌ گلادیاتورها در ترکیه

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _شهر باستانی کیبیرا، معروف به «شهر گلادیاتور‌ها» در استان بوردور ترکیه با ستون های سنگی عظیم خود گردشگران را مسحور خود کرده است.

بوردور/بلال آتی‌اوک/خبرگزاری آناتولی

شهر باستانی کیبیرا، معروف به «شهر گلادیاتور‌ها» در استان بوردور ترکیه با ستون های سنگی عظیم خود مورد توجه گردشگران قرار گرفته و آنها را مسحور خود کرده است.

در این شهر که با جنگل‌های سدر و سرو در ارتفاع ۱۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است، با آغاز فعالیت‌های باستان‌شناسی در سال ۲۰۰۶ آثار باستانی زیادی کشف شد.

در شهر گلادیاتورها که قدمت آن به ۲ هزار و ۳۰۰ سال قبل برمی گردد، واحد نظامی متشکل از بیش از ۳۰ هزار پیاده‌نظام و بیش از ۲ هزار اسب سوار و طولانی‌ترین فریز‌ گلادیاتور‌ها مربوط به دوره‌های باستانی در ترکیه کشف شده است.

این شهر که دارای یک استادیوم ۱۰ هزار نفره، خانه موسیقی با موزاییک های مدوسا، یک حمام از دوره روم متاخر، تئاتر ۹ هزار نفره و گورهای زیرزمینی است، در سال ۲۰۱۶ در لیست موقت “میراث جهانی” و “حافظه جهانی” یونسکو قرار گرفت.

مقامات این شهر قصد دارند آن را در لیست دائم یونسکو به ثبت برسانند.

شکری اوزو‌دوغرو، استاد باستان‌شناسی در دانشگاه محمد عاکف ارسوی و رئیس تیم حفاری شهر باستانی کیبیرا در گفتگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: “به وسیله این حفاری ها دریافتیم که این شهر در منطقه خود به عنوان یک پایتخت، دارای ارتش و اقتصاد قوی بوده است”.

اوزو‌دوغرو همچنین از احداث طرح ریزی شده این شهر سخن به میان آورده و افزود: جاده ها و بناهای این شهر حاکی از وجود طرح و برنامه در احداث آن است و آب آشامیدنی آن از طریق سیستم روبسته از ییلاق های مرتفع با لوله‌های سفالی تامین می شده است.