توجه زیاد گردشگران به پارک ملی گورِمه در آناتولی مرکزی

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _پارک ملی گورِمه در منطقه کاپادوکیای ترکیه که در سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، مورد استقبال گسترده علاقه مندان به باستانشناسی قرار می‌گیرد.

نوشهر/ بهجت آلکان/ خبرگزاری آناتولی

میراث فرهنگی و طبیعی پارک ملی گورِمه در منطقه کاپادوکیا با قدمت ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد و وجود بقایای زیستگاه سنتی بومی، یکی از مراکز مهم برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به منطقه آناتولی مرکزی ترکیه محسوب می‌شود.

غارهای صخره ای در پارک ملی گورمه در دوران حکومت سلجوقیان و امپراتوری عثمانی به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار داشتند، امروز نیز سالانه از صدها هزار توریست داخلی و خارجی میزبانی می‌کنند.

همچنین تعداد زیادی کلیسا، معبد، صومعه و اقامتگاه صخره‌ای متعلق به دوران ابتدایی مسیحیت نیز در این پارک باستانی وجود دارد.

پارک ملی گورمه در سال ۱۹۸۵ وارد فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) شده است و به این وسیله در میان ۱۰ مرکز گردشگری اصلی ترکیه قرار دارد.

مراد گلیاز، مدیر موزه نوشهر به خبرنگار آناتولی گفت: فعالیت‌های مرمت و بازسازی کارشناسان ترکیه‌ای و ایتالیایی در پارک ملی گورمه طی ۵ سال اخیر ادامه دارد. این پارک به لحاظ گردشگری مذهبی مهمترین مقاصد در ترکیه به شمار می‌آید.