استقبال گسترده گردشگران از موزه آکدامار وان

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _موزه آکدامار (کلیسا) در استان وان ترکیه هر سال مورد استقبال گسترده گردشگر داخلی و خارجی قرار می گیرد.

وان/ جمال آشان/ خبرگزاری آناتولی

موزه آکدامار (کلیسا) در استان وان ترکیه که ۳ سال پیش در فهرست موقت میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» ثبت شده است، هر سال در معرض دید هزاران گردشگر داخلی و خارجی قرار می گیرد.

این موزه در جزیره آکدامار در شهرستان گواش وان به دست کشیش مانوئل و به دستور گاغیک اول مابین سال‌های ۹۱۵-۹۲۱ میلادی برای نگهداری از قطعه‌ای از «صلیب حقیقی» که گفته می شود در قرن هفتم پس از ربوده شدن از قدس به ایران و سپس به وان منتقل شد، ساخته شده‌است

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه نیز این موزه را در سال ۲۰۰۵ با هزینه حدود ۴ میلیون لیر بازسازی کرد.

شهروندان ارامنه ترکیه می‌توانند هر سال برای یک بار در موزه آکدامار آیین برگزاری کنند. انتظار می رود این موزه در فهرست دائم یونسکو ثبت شود.

مظفر آق‌توغ، رئیس اداره فرهنگ و گردشگری استان وان به خبرنگار آناتولی گفت: ظرف ۷ ماه نخست سال جاری حدود ۸۳ هزار توریست از جزیره آکدامار بازدید کردند. گردشگران پس از ورود به وان حتما از جزیره آکدامار دیدن می‌کنند. شمار بازدید کنندگان از جزیره آکدامار در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.