هنر سفالگری در استان بیلجیک ترکیه

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _اهالی روستای کرنک استان بلیجیک ترکیه از سال‌های دور صنعت سفالگری اجدادی را به نسل بعدی منتقل کرده و از این راه امرار معاش می‌کنند.

بیلجیک/هارون کایماز/خبرگزاری آناتولی

بیرام ساغر، فرماندار شهرستان «پازاریری»، استان بیلجیک ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: “روستای کرنک در این شهرستان که دیرینه ۱۵۰ ساله دارد با اسکان مهاجران بلغارستانی تاسیس شد. اهالی این روستا صنعت سفالگری اجدادی را به نسل بعدی منتقل کرده و از این راه امرار معاش می‌کنند”.

وی افزود: “دانشجویان هنر نیز از تجربیات سفالگران این روستا بهرمند می شوند. تمام اهالی این روستا اعم از زن و مرد پیر و جوان به این هنر آشنا هستند. ۲۸۰ خانوار مهاجر بلغار در این روستای زیبا زندگی کرده و این صنعت را ۱۳۵ سال پیش از یک استاد بلغارستانی آموختند”.

اهالی این منطقه به خاک حیات بخشیده و از آن گلدان، کوزه و مجسمه های تزئینی می سازند. این آثار سفالگری به شهرهای مختلف و خارج از کشور نیز فرستاده می شود.

سلیم یاشار از اساتید سفالگری و عضو انجمن هنرمندان وزرات فرهنگ و گردشگری ترکیه می گوید: “اهالی این روستا در هر سن و سالی به هنر سفالگری آشنا هستند. در آن دوران استاد سفالکاری به نام شاکر آقا از بلغارستان به این منطقه آمد و در روستای کرنک ساکن شد و این هنر را به اهالی این روستا آموخت. برای حرفه ما خورشید، آب و هوا خیلی مهم است. آب و هوای این منطقه برای سفالگری بسیار مناسب است. در سال های ۱۹۷۰ آثار سفالگری خیلی مورد استفاده قرار می گرفت” .

وی در دامه خاطر نشان کرد: “در دهه ۸۰ نیز گلدان های سفالی خیلی رواج یافت اما پس از آن محصولات پلاستیکی خیلی زیاد شد. رایج شدن پلاستیک به حرفه سفالگری آسیب زد اما از بین نبرد و این هنر از بین نخواهد رفت. ۱۳۵ سال است که هنر سفالگری در این روستا ادامه دارد. ما این هنر را به فرزندان خود می آموزیم و به نسل های بعد منتقل می کنیم. محصولات سفالی این روستا به تمام نقاط ترکیه ارسال می شود حتی گاهی اوقات به خارج از کشور نیز ارسال می کنیم”.