نیوزلند خرید خانه توسط خارجی‌ها را ممنوع می‌کند

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _پس از آن‌که خریدهای بی‌حساب‌‌وکتاب ملک توسط میلیونرهای خارجی باعث افزایش قیمت ملک و به دردسر افتادن خریداران محلی شد، خارجی‌ها با منع خرید ملک در نیوزلند مواجه می‌شوند.

 

مترجم..آروین خادم صمیمی

به گزارش رادیو نشاط ، خرید خانه توسط سرمایه‌دارانی چون پیتر تییل، بنیان‌گذار پِی‌پَل و مت لوئر، میزبان پیشین اِن‌بی‌سی که پس از اتهامات بدرفتاری جنسی شغلش را از دست داد، باعث شد دولت نیوزلند این روند را متوقف کند.

دیوید پارکر وزیر تجارت و توسعه‌ی اقتصادی و مسئول اجرای این قانون گفت: «این قانون تنها برای کنترل قیمت خانه نیست. ما نمی‌خواهیم در این روزگاری که همه‌چیز بر دارایی متمرکز است، شهرت خارجی‌های ثروت‌مند بر نیوزلندی‌های موفق غلبه کند و این حق مسلم ماست نه آن‌ها.»

البته این قانون هنوز به خارجی‌ها اجازه می‌دهد آپارتمان‌های نوساز در طرح‌های توسعه‌ای بزرگ و ساختمان‌های چندطبقه را خریداری کنند.
خانه‌های موجود برای غیر نیوزلندی‌ها محدود می‌شود اما شهروندان استرالیا و سنگاپور به‌خاطر قوانین تجارت آزاد از این قانون مستثنی می‌شوند.

بیش‌ترین خریداران خارجی ملک در این کشور چینی‌ هستند و استرالیا، بریتانیا و هنگ‌کنگ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
پس از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، شمار آمریکایی‌های ثروت‌مندی که در نیوزلند خانه خریدند افزایش چشم‌گیری داشته و تیتر بسیاری از رونامه‌های بین‌المللی را به خود اختصاص داده است.