تحریم‌های آمریکا، آنکارا و تهران را به هم نزدیک می‌کند

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _یک استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه مدنیت استانبول اظهار داشت دونالد ترامپ با تحریم همزمان ایران و ترکیه، این دو کشور را بیشتر به هم نزدیک می‌کند.

استانبول/خبرگزاری آناتولی

پروفسور دکتر زینب اوکتاو؛ عضو هیات علمی دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه مدنیت استانبول در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی درباره فشارهای آمریکا به ترکیه و ایران گفت: ترکیه و ایران برخی مشکلات داخلی و خارجی نیز دارند. در مساله سوریه نیز شاهد عدم اعتماد بین طرفین هستیم، اما با تحریم‌های آمریکا ترکیه و ایران به هم نزدیک می‌شوند.

وی در این گفتگوی اختصاصی همچنین اظهار اشت:

«در زمان اجرای برجام و تحریم‌های قبل از آن علیه ایران، ترکیه کوشید نقشی سازنده در روابط با غرب ایفا کند. در وضعیت بسیار قابل تامل قرار داریم. ترامپ با تحریم همزمان این دو قدرت منطقه‌ای آنها را بیشتر به هم نزدیک می کند.

به نظر من ۲۰۱۷ سال گسست روابط (ترکیه با آمریکا) بود. روسیه نیز در این سال به کشوری کلیدی تبدیل شد. تهران، آنکارا و مسکو در مساله سوریه نقش آفرینی و روند آستانه را آغاز کردند.

در آینده نزدیک روند مذاکرات آنکارا، تهران و مسکو ازسرگرفته خواهد شد. این موضوع اسرائیل و عربستان سعودی را به شدت نگران می‌کند. تحریم ایران و حملات اقتصادی به ترکیه این مساله را آشکار می سازد.

دیگر از تمامیت ارضی عراق سخنی به میان نمی‌آید. حتی نتایج و سرنوشت انتخابات این کشور نیز هنوز مشخص و اعلام نشده است. سوریه چندپارچه شده است. مصر هم گوش به فرمان آمریکا و اسرائیل است.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی روابط خوبی با داماد دونالد ترامپ دارد و گوش به فرمان ایالات متحده آمریکاست. در مقابل ما یک جبهه بندی وجود دارد.

ایران و ترکیه دو کشور مستقل و دارای پیشینه امپراطوری و فرهنگ قدیمی در منطقه هستند. این پیشینه تجربه دیپلماسی نیز به همراه دارد. مهم تر از آن دارای بنیان مستحکم حکومت و ارتشی قوی هستند. ترکیه با اقتصادی پویا و سیستم بانکداری مدرن پیش روی ماست».