نمایش آثار هنرمندان ایرانی در خیابان استقلال استانبول

انجمن همبستگی همه ایرانیان دنیا (آهاد)_نمایشگاه آثار هنری زنان ایرانی شامل؛ تابلوهای پرتره، خط، تذهیب و مینیاتور در موزه «تورواک» خیابان استقلال استانبول آغاز شد.

استانبول/شاهین دمیر/خبرگزاری آناتولی

نمایشگاه آثار سنتی زنان هنرمند ایرانی امروز جمعه ۱۲ اکتبر در موزه بنیاد «ترکر اینان‌اوغلو» (تورواک) واقع در خیابان استقلال منطقه بئی‌اوغلوی استانبول طی مراسمی با حضور مقامات شهری و اساتید دانشگاه ترکیه آغاز شد.

در این نمایشگاه ۱۴۰ اثر؛ شامل پرتره پادشاهان عثمانی و صفوی و قاجار و تابلوهای تذهیب، خط و مینیاتور که توسط زنان گالری «میم-الف» به مدیریت دو هنرمند ایرانی به اسامی اعظم عیسی‌زاده و مریم خرمی تهیه شده، در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

ایلبر اورتایلی، مورخ نامی و مشاور وزرات فرهنگ و گردشگری ترکیه طی سخنانی در این مراسم تصریح کرد:

“ترک‌ها رابطه عمیقی با ایرانی‌ها دارند. برخی واژگان اسلامی نیز از فارسی به ترکی سرایت کرده است. البته برخی کلمات ترکی مانند اتاق، بشقاب و قاشق و واژگان نظامی در زبان فارسی نیز ریشه ترکی دارد”.

احمد مصباح دمیرجان، شهردار منطقه بئی‌اوغلو درباره این نمایشگاه که با حمایت گروه شرکت‌های «ENG» راه‌اندازی شده است، اظهار داشت:

“تاثیر زبان فارسی در ادبیات ترکی بسیار مشهود است. بدون آشنایی با زبان فارسی نمی‌توانیم تاریخ خود را دقیق مطالعه کنیم. لذا وقتی که به این آثار نگاه می‌کنید، گویی خود را در آینه می‌بینید”.

سرپیل عقیلی‌اغلو، مدیر موزه تورواک نیز ضمن تمجید از این آثار این نمایشگاه گفت: امروز پانزدهمین نمایش آثار هنری در این موزه گشایش می‌باید. همواره برای انتقال هنر و فرهنگ گذشتگان تلاش کرده و اقداماتخود را ادامه خواهیم داد.

گفتنی است این نمایشگاه تا ۳۱ اکتبر سال جاری ادامه خواهد داشت.