گفتگو با حسن رسولی : تکرار اشتباهات روحانی در ترمیم کابینه

اخیرا صحبت‌ها درباره تغییرات در کابینه دولت دوازدهم است. تاکنون ۲ وزیر از کابینه کنار رفته، دو وزیر کارت زرد دریافت کرده و سه وزیر دیگر یعنی وزرای کشور، راه و صمت در صف استیضاح قرار دارند. از زمانی که اصلاح‌طلبان برای حمایت از روحانی در انتخابات ۹۲ جلسه برگزار کردند تا هفته گذشته، جلسه دیگری برگزار نشد. روحانی از اصلاح‌طلبان کمک نگرفته و چرخش محسوسی به سوی اصولگرایان داشته و حتی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری نسبت به دولت یازدهم محدودتر شده است. انتقاد به عملکرد حسن روحانی در دور اول دولت او هم وجود داشت، اما اکنون انتقادها اوج گرفته است. در این شرایط برخی عبور از روحانی را مطرح کردند. با این همه رئیس‌جمهور هفته گذشته با اصلاح‌طلبان جلسه‌ای برگزار کرد و ظاهرا قرار است طی چند روز آینده با اصولگرایان هم دیدار و گفت‌وگو داشته باشد. در دیداری که آقای روحانی با اصلاح‌طلبان داشت اصلاح‌طلبان مطالبات و دغدغه‌های خود را بیان کردند. آقای روحانی درباره اینکه چرا از سال ۹۲ تاکنون جلسه‌ای با اصلاح‌طلبان برگزار نشده به نبود فرصت اشاره کرد. خبرها حاکی از آن است که اصولگرایان به روحانی پیشنهاد داده‌اند تا در کابینه خود از اصولگرایان استفاده کند و برخی اصلاح‌طلبان تحلیلشان این بوده که روحانی با اصولگرایان ائتلاف کرده است. باید توجه کرد که اصولگرایان همان افرادی هستند که از همان سال ۹۲ که روحانی برای ریاست جمهوری از سوی اصلاح‌طلبان به میدان آمد در دایره مخالفان او قرار گرفتند و از هیچ تلاشی کوتاه نیامدند تا دولت او را ضعیف کنند. این تلاش‌ها حتی در دولت دوازدهم روحانی هم کاهش پیدا نکرد و اصولگرایان با تمام توان سعی داشتند دولت را ناکارآمد نشان دهند و حتی حرف از استعفای روحانی و دولت را پیش کشیدند. برخی معتقدند که روحانی باید از افرادی در کابینه خود استفاده کند که با او همفکر و همسو باشند. این در حالی است که روحانی همیشه خود را یک فرد معتدل به جامعه ایران معرفی کرده است، اما عملکرد اخیرش بسیار نزدیک به اصولگرایان بوده است. باید اذعان کرد که نمی‌توان در کابینه دوازدهم فردی را از جناحی معرفی کرد که از هر تلاشی برای تضعیف دولت کوتاه نیامده است. برخی معتقدند روحانی به آن دلیل که نمی‌خواهد به سرنوشت سه رئیس‌جمهور قبلی دچار شود این چنین حرکت کرده و کاملا از اصلاح‌طلبان فاصله گرفته است. همچنین محمدعلی ابطحی معاون رئیس دولت اصلاحات در اینستاگرام خود نوشت: «این روزها حرف زدن با رئیس دولت اصلاحات سخت‌تر از همیشه است. آدم بسیار باهوشی است. می‌فهمد آنچه را در کف جامعه‌اش جاری است. موانع اصلاحات را می‌شناسد و همچنان فکر می‌کند که اصلاحات تنها راه آرام تحقق اهداف مردم است و به همین دلیل مرز همیشگی‌اش را با براندازی حفظ کرده است. دولتی که خودش تکرارش کرده، در دوره دوم، از ترس سرنوشت سه رئیس‌جمهور قبلی توجهی به نظرات اصلاح‌طلبانه ندارد. بخش‌های دیگر قدرت هم که اساسا این همه تلاش کردند که اصلاحات نباشد و نصیحت‌های دلسوزانه را نمی‌پذیرند که برای ایجاد امید به آینده، اصلاحات درونی کنند و وحدت ملی را حمایت کنند. جامعه شناسنامه‌دار اصلاح‌طلبی سنتی هم فاصله‌اش با نسل جوان زیاد شده و توان نو کردن مفهوم اصلاح‌طلبی را ندارند». به دنبال این موضوع روزنامه «آرمان» گفت‌وگویی با حسن رسولی عضو شورای شهر تهران داشته که در ادامه می‌خوانید.

برخی تحلیل‌ها بر آن است که آقای روحانی در معرفی کابینه از اصولگرایان استفاده خواهد کرد.

محاسن دولت‌های اعتدالگرا به تعبیر دکتر روحانی و یا فراجناحی در کوتاه‌مدت کاهش تنش‌های ناشی از برخوردهای فرسایشی رقباست به ویژه جناحی که در دو انتخابات گذشته از آقای روحانی شکست خورده است. جریان اصولگرا طی دو انتخابات اخیر چند نامزد مشخص شناخته شده داشته و ضمن آنکه در هر دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از دکتر روحانی که مورد پشتیبانی اصلاح‌طلبان بوده در عرصه رقابت‌های انتخاباتی شکست خورده است، اما دسترسی آنها به سایر منابع قدرت قابل توجه است. این موضوع در حالی است که اصولگرایان بیش از ۵ سال گذشته در جهت کاستن موفقیت دولت‌های اول و دوم آقای روحانی از هیچ کوششی فروگذار نبوده‌اند و هنوز هم این مسیر را ادامه می‌دهند و باید به این موضوع توجه کرد که سطح اتکای قدرت اصولگرایان نه نهادهای انتخابی بلکه نهادهای انتصابی، امنیتی و نظامی بوده است. در کنار این نقطه قوت کوتاه‌مدت برای دولت‌های ائتلافی، فقدان یک نظریه راهبردی انسجام‌بخش وجود دارد تا بتواند در شرایط گوناگون نقشه راه شفاف داشته باشد به آن جهت است که روحیه تردید، دودلی، نبود یک نظریه منسجم در بخش رفتار سیاسی این دولت‌ها باعث می‌شود که از یک مسیر مستقیم تبعیت نکنند.

برخی معتقدند آقای روحانی با نگاه به تجربه دو رئیس‌جمهور قبلی چرخش قابل ملاحظه‌ای به سمت اصولگرایان داشته است. در این باره نظر شما چیست؟

این نظریه کاملا در مورد دولت آقای روحانی به ویژه در دوره دوم که او احساس می‌کند برای مرتبه بعدی نیازمند به تجهیز رأی و همچنین محتاج اصلاح‌طلبان نیست تزلزل در مواضع نظری و تنظیم رفتار سیاسی بیش از دوره اول به چشم می‌خورد. امروز دولت آقای روحانی از انسجام درونی، یکپارچگی و همبستگی تمام اعضای هیات وزیران و هیات دولت زیر یک پرچم و حول محور یک راهبرد برخلاف چهار دولت قبلی قرار ندارد. بعید نیست از دولتی برآمده از خاستگاه اصلاح‌طلبی، تقاضاهایی به صورت انفعالی متوجه برخی از شخصیت‌های شناخته شده اصلاح‌طلب است که بعضا خود سودای رفتن به پاستور را در سر می‌پروراندند. با توجه به صحبت‌های آقای روحانی طی نشست ۲-۳ ساعته اخیرش با اصلاح‌طلبان که به زبان جاری کردند اصلاح‌طلبان شریک دولت هستند، اگر برای چیدمان دولت و برای پیشبرد اهداف راهبردی خود طی سه سال آینده به پایگاه اجتماعی و سیاسی پشتیبان خود مراجعه نکند و اقدام به شناسایی، جذب و به کارگیری چهره‌های شفاف اصلاح‌طلب که آمادگی پرداخت هزینه را داشته باشد تن ندهد، همین وضعیت نامناسب و ناکارآمد دولت او تداوم خواهد داشت.

انتقادات به دولت آقای روحانی مبنی بر آن است که او از اصولگرایان بسیار استفاده کرده. این موضوع را شما چطور می‌بینید؟

امروز رقبای گذشته و آینده روحانی مانند آقای لاریجانی حساسیت بیشتری در مورد چیدمان کابینه دارند تا خود آقای روحانی و تیم‌شان. در دولت‌های گذشته تقسیم کار تعریف‌شده‌ای میان نفرات اول و دوم دولت صورت می‌گرفت؛ به آن معنا که رئیس دولت و معاون اول، در سطح بعد نقش و ماموریت هرکدام از وزرا از جمله مدیران ارشد کشور و یا حتی استانداران، فرمانداران و مدیران منطقه‌ای در مسیر اعمال سیاست‌های تعریف ‌شده دولت بسیج می‌شدند، اما امروز نه تنها ما این یکپارچگی سازمانی سیاسی و اداری را در میان مدیران منطقه‌ای دولت به ویژه استانداران نمی‌بینیم بلکه شاهد مواضع و رفتارهای متناقض و متعارض برخی از اعضای کابینه هستیم. در کنار سایر تهدیدها و موانعی که در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و به خصوص تهدید تحریم خارجی که متوجه دولت است در این صورت باید همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند دولت از انسجام و پشتیبانی تمام ظرفیت‌های کشور برخوردار باشد و احدی در کشور به دنبال تشکیل رسمی یا غیررسمی دولت در سایه نباشد. همبسته نبودن اعضای دولت مساله مهمی است که به دولت و نظام لطمه می‌زند.

نظر کلی شما با توجه به شرایط کنونی عملکرد آقای روحانی چیست؟

به عنوان یکی از اصلاح‌طلبانی که در سطح عملیاتی از آقای روحانی پشتیبانی کردیم، باید بگویم که به شدت از شرایط کنونی متاسف هستم. آقای روحانی با توجه به آنکه فردی هوشمند و واقف به شرایط هستند، امیدواریم که از بخشش اختیارات دولت به دیگران جلوگیری کند و با افزایش سطح انسجام و همگرایی میان دولت به ویژه دادن مسئولیت بیشتر به معاون اول بر این نقیصه فائق آید.