آیا سعید کمالی دهقان جاسوس دوجانبه است؟

انجمن همبستگی همه ایرانیان دنیا (آهاد) _ سعید کمالی دهقان خبرنگار سابق سپاه پاسداران که مصداق بارز «پناهنده سیاسی طرفدار جمهوری اسلامی» است و از گاردین برای رسانه‌های جمهوریاسلامی خوراک می‌فرستد به‌تازگی پس‌ازآنکه گزارشی مفصل درباره منابع سعودی پشتیبان مالی تلویزیون ایران اینترنشنال نوشته بود در سلسله توییت هایی تأکید کرده بود که منبع «ناشناس» او درباره کمک مالی عربستان به شبکه ایران اینترنشنال جمال خاشقجی بوده و بعدازآن هم مدعی آن شد که این قتل به علت انتشار همین اطلاعات اتفاق افتادهاست و بعد از ساعاتی هم که این توئیتها موردتوجه رسانه‌های جمهوری اسلامی اعم از خبرگزاری‌هایسپاه پاسداران و سازمان صداوسیما و دیگر پایگاه‌های خبری جمهوری اسلامی واقع شد و حتی واکنش رسمی و حمایت همه‌جانبه سفیر جمهوری اسلامی در لندن را هم داشت، از خروجی توییتر خود همه آن‌ها را پاک کرد.

امیر فرشاد ابراهیمی / ایران بریفینگ

 

قبلاً هم در یادداشتی به‌تفصیل درباره این خبر و سعید کمالی دهقان نوشته‌ایم و اینکه «هرگز» اگر هم برفرض محال آن منبع خاشقجی باشد، نمی‌تواند دلیل ترورش باشد.

کمالی دهقان گفته است: «با توجه به سؤالات متعدد دربارهٔ اینکه آیا جمال خاشقجی منبع مطلب گاردین دربارهٔ تلویزیون ایران اینترنشنال بوده، بنده این موضوع را تأیید یا تکذیب نمی‌کنم چون ما هویت منبع بی‌نام خود را فاش نمی‌کنیم.» این حرفی است درست، هیچ رسانه‌ای منابع خود را فاش نمی‌کند اما اکنون چه پیش‌آمده است که او «منبع بی‌نام» خود را افشا می‌کند؟

جواب اینجاست که حتماً جمال خاشقجی دیگر زنده نیستجانش به خطر بیفتد اما چرا گاردین این منبع را لو نداده و آیا با انتشار این خبرمخالفت کرده است؟

کمالی در توئیت دیگری گفته است انتظار دارد گاردین و ترکیه این مطلب او را تأیید کنند، اما خبری با این درجه از «اهمیت» که بی‌شک می‌تواند بین‌المللی شود و زوایای پنهان مرگ خاشقجی را روشن کند از طرف خود گاردین منتشر نمی‌شود و در یک توئیت از طرف خبرنگار آن انتشار می‌یابد و گاردین به‌جای تائید این اظهارات از ادامه همکاری کمالی با گاردین به خاطر دروغ‌گویی و انتشار خبر کذب، خبر می‌دهد.

او گفته است خاشقجی در ۲۶ سپتامبر این اطلاعات را تلفنی از استانبول به ایشان گفته است، درحالی‌که بنا بر اسناد موجود خاشقجی ۲۸ سپتامبر از لندن به استانبول رفته است و ساعت ۴: ۰۷ بامداد وارد فرودگاه آتاتورک این شهر شده است!

هرگونه توضیح و دلیل برای اثبات دروغ‌گویی این خبرنگار صادراتی جمهوری اسلامی دیگر بی‌معناست!

اما آیا معقول است که خاشقجی با آن سابقه امنیتی که حتی چند سال مشاور ارشد ترکی الفیصل رئیس استخبارات عمومی عربستان سعودی بوده، این اندازه سهل‌انگار بوده که از طریق تماس تلفنی این گزارش و اطلاعات را لو دهد؟

اینکه بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال را سعودی‌ها می‌دهند یا خیر اهمیتی ندارد همه کشورها بودجه‌هایی دارند برای منتقدان و دشمنانشان، جمهوری اسلامی هم‌اکنون بیش از ۳۰ شبکه عربی، ترکی، انگلیسی و اسپانیایی و حتی روسی دارد که به‌طور مشخص بودجه و مدیریت آن را بر عهده دارد.

و وقتی ریاض در سطوح عالی در نشست‌های مخالفان جمهوری اسلامی شرکت می‌کند واضح است که از شبکه‌های تلویزیونی فارسی‌زبان خارج از ایران هم حمایت می‌کند.

در اینکه سعید کمالی دهقان عقبه فکری و وابستگی به ایران داشته و دارد هیچ شکی نیست اما در کمال تعجب انتشار این گزارش و کشاندن پای ایران به این مسئله موجب کاهش حساسیت‌ها درباره این ترور وحشتناک است و آن گزارش در تلاش بود تا با ربط دادن قتل خاشقجی به‌عنوان طرفدار ایران و منبع اطلاعاتی شدن او برای ایران آن جنایت موجه جلوه داده شود. برنده این تئوری قطعاً می‌تواند محمد بن سلمان باشد و با توجه به تأیید سفیر ایران در لندن و بعضی مقامات داخلی ایران در روزهای آتی باید دید رسانه‌های نزدیک به ریاض چه مانوری روی این مسئله خواهند داد.

حالا این سؤال هم پیش می‌آید آیا سعید کمالی دهقان جاسوس دوجانبه است؟

چرا او قصد داشته به سعودی‌ها خدمت کند؟ آیا این اقدام او نوعی جاسوسی دوجانبه بوده و یا خودسرانه و از سر خدمت و طمع پول سعودی‌ها بوده؟ و یا ماجرا فراتر از این حرف‌هاست؟

آیا امکان این وجود دارد که جمهوری اسلامی با این خبرنگار صادراتی‌اش قصد داشته در دقیقه ۹۰ به دشمن دیرین خود در اوج سیاست‌های ضد سعودی از سوی آمریکا و اروپا هدیه بدهد؟

یک‌بار دیگر به راز سکوت ایران در قبال ماجرای قتل خاشقجی نگاه کنید: «ترکی بن عبدالله الدخیل» از شاهزادگان روزنامه‌نگار سعودی که اکنون بزرگ‌ترین رسانه سعودی‌ها را در اختیار دارد و مدیرکل شبکه تلویزیونی العربیه هست، ضمن حملات بی‌سابقه‌ای به آمریکا گفته بود: «هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که پیامدهای تحریم‌های آمریکا در قبال قتل خاشقجی می‌تواند به ایجاد یک پایگاه نظامی از سوی روسیه در شهر «تبوک» در شمال غربی عربستان سعودی، در چهارراه پرتنش سوریه، اسرائیل، لبنان و عراق منجر شود.»

این مدیر سعودی در خاتمه آورده بود که دوری آمریکا از سعودی قطعاً به نزدیکی ما به ایران ختم خواهد شد: «در برهه‌ای که حماس و حزب‌الله از یک دشمن به دوست مبدل شده‌اند، نزدیک شدن به روسیه شاید به نزدیکی به ایران و حتی آشتی با این کشور منجر شود»

و حالا یک سؤال بزرگ: سعید کمالی دهقان در لندن چه می‌کند؟