گفتگو با سیدحسن مرعشی : شهردار با مشورت «سایر نهادها» انتخاب شود

 

 

شورای شهر مسیر طولانی را برای رسیدن به شهردار پیموده است. شهردار جدید هرکسی که باشد، با محدودیت‌هایی مواجه خواهد بود. محدودیت‌هایی که گریبانگیر اصلاح‌طلبان نیز هست. محمدعلی افشانی به دلیل اینکه مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شد، صندلی شهرداری پایتخت را ترک می‌کند و قبل از او محمدعلی نجفی به دلیل بیماری از این سمت استعفا داد. سیدحسن مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران بیان می‌کند: «به هر حال در آینده اعضای شورای شهر توجه دارند که رئیس‌جمهور یا شورای شهر یا شهردار که منتخبان مردم هستند، در نظام مبسوط الید نیستند که هر کاری دلشان بخواهد، بتوانند انجام دهند.» او همچنین معتقد است که مسئولیت کنونی شورای شهر در این مرحله باید دفاع از منتخبان باشد. وی گفت: «تلاش این است که آقایان آخوندی یا حناچی بتوانند شهردار تهران شوند. ولی به هر حال اگر این محدودیت‌ها را نتوان رفع کرد، مسئولیت شورای شهر در قبال مردم و جبهه اصلاحات به قوت خود باقی است. باید تدبیر جدیدی بیندیشیم».

شورای شهر اصلاح‌طلب درصدد انتخاب سومین شهردار از زمان روی کار آمدن است. ارزیابی شما از عملکرد شورای شهر در مورد انتخاب شهردار جدید چیست؟

شورای شهر تا کنون وظیفه خود را به خوبی انجام داده است. اینکه دوره شهردار جدید در حال به پایان رسیدن است و به سبب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مجبور به ترک صندلی شهرداری است، نقصی را متوجه شورای شهر نمی‌کند. آقای نجفی تا روزی که به عنوان شهردار انتخاب شد، از اصلاح‌طلبان با سابقه روشن و کارآمد بود. مشکل بیماری به وجود آمد و شورای شهر بر خلاف میل باطنی این استعفا را پذیرفت. آقای افشانی هم به خاطر قانونی که مجلس تصویب کرد، همچون صدها مدیر دولتی دیگر مجبور خواهد شد که مسئولیتش را ترک کند. از این نظر هم مسئولیتی به عهده شورای شهر نیست.

محدودیت‌های شورای شهر در انتخاب شهردار تا کنون چه بوده است؟

به هر حال اعضای شورای شهر توجه دارند که رئیس‌جمهور یا شورای شهر یا شهردار که منتخبان مردم هستند، در نظام مبسوط الید نیستند که هر کاری دلشان بخواهد، بتوانند انجام دهند. نظام دارای نهادهای متفاوتی است و هر کدام در جایگاه خویش می‌توانند نقش خود را به صورت جدی ایفا کنند. همواره مجلس و شورای شهر با محدودیت‌هایی مواجه بوده است، اما در عین حال که این محدودیت‌ها وجود دارد و از قبل هم نسبت به آن آگاه بوده‌ایم، همواره تصمیم داشتیم که به پیمانی که با مردم بسته‌ایم و طبق علاقه‌ای که به کشور داریم، در فکر ترک صحنه سیاسی کشور نبوده‌ایم. الان هم که شورای شهر برای انتخاب شهردار با محدودیت‌هایی مواجه است، اعضای شورای شهر باید با حوصله و تدبیر تمام تلاش خود را در رایزنی با سایر نهادهای حاکمیتی این محدودیت‌ها را رفع یا کم کنند. اگر هم نتوان این کار را کرد، باید در مسیری که حرکت ممکن است، جلو رفت. حتما باید با وجود همه محدودیت‌ها، شهرداری انتخاب شود که به مردم وفادار باشد و به برنامه‌هایی که اصلاح‌طلبان در انتخابات به مردم ارائه کردند و مردم به این سبب به آنان رأی داده‌اند، پایبند بماند و اداره کشور باید به شایستگی ادامه پیدا کند. ما اصلاح‌طلبان باید متوجه باشیم که به اندازه اصولگرایان دارای جایگاه رفیع در ساختار نظام نیستیم ولی به هر حال مردم باید در جریان محدودیت‌های ما قرار بگیرند. اما هنر ما این خواهد بود که با وجود محدودیت‌ها برنامه‌های اصلاح‌طلبانه خودمان را به خوبی پیش ببریم.

اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۲ به دلیل درک این مطلب که مبسوط الید نیستند، به سراغ حسن روحانی رفتند. الان هم شرایط مشابهی برقرار است. شورای شهر و شهردار آتی چطور می‌تواند از سد این نوع محدودیت‌ها بگذرد؟

شورای شهر در این مرحله باید از منتخبان خود دفاع کند. تلاش این است که آقایان آخوندی یا حناچی بتوانند شهردار تهران شوند. ولی به هر حال اگر این محدودیت‌ها را نتوان رفع کرد، مسئولیت شورای شهر در قبال مردم و جبهه اصلاحات به قوت خود باقی است. باید تدبیر جدیدی بیندیشیم و کار را جلو ببریم.

این تدبیر جدید چه باید باشد؟

خوشبختانه جبهه اصلاحات طیف وسیعی از گروه‌ها و مدیران و شخصیت‌ها را دربر می‌گیرد. هیچ‌گاه ما در جبهه اصلاحات به بن‌بست نمی‌رسیم.

اتفاقاتی که افتاد بر دیدگاه مردم نسبت به شورای شهر تاثیر نمی‌گذارد؟

مردم با این واقعیت‌ها آشنا هستند و این حوادث سبب می‌شود که هر چه بیشتر ابعاد این واقعیت‌ها را ببینند.

برخی اصلاح‌طلبان می‌گفتند که چرا شورای شهر با شورای عالی سیاست‌گذاری در انتخاب شهردار هماهنگ نیست. نظر شما در این رابطه چیست؟

شورای عالی سیاست‌گذاری در حال حاضر فعال نیست. اگر فعال بود حتما شورای شهر خود را مکلف می‌دانست که تعامل بیشتری داشته باشد.

گفته می‌شود که در زمان آقای نجفی هم این هماهنگی‌ها وجود نداشت.

آقای نجفی گرچه با هماهنگی شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاب نشد، اما با هماهنگی نهاد بالادستی اصلاح‌طلب انتخاب شد و مورد تایید سران جبهه اصلاحات بود.